Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan açıklama.. - Klinik Araştırmalar Derneği
   
Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
Klinik Araştırma nedir?
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokömanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

26 Ocak 2012

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan açıklama.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

ANKARA Anka

Haberde geçen 893 kişinin, hayatını kaybeden kişi sayısı değil, Türkiye?den deneylere katılan gönüllü sayısı olduğunu açıklayan Akdağ, buradan da haberin açıkça çarpıtıldığının görüldüğünü savundu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, biyoeşdeğerlilik çalışmalarına katılan ilaç gönüllülerinin zarar görme ihtimalinin, eczaneden doktor tavsiyesi ile ilaç alıp bu tavsiyeye göre ilaç kullanma ile aynı olduğunu belirtti.
İlaç şirketlerinin Türkleri kobay olarak kullandığı ve 3 yılda 893 kişinin hayatını kaybettiği iddialarını Meclis gündemine taşıyan  MHP  Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri?nin soru önergesini yanıtlayan Akdağ, haberin yer aldığı ?Vanity Fair? dergisinin bilimsel bir dergi değil moda dergisi olduğunu, söz konusu derginin  yalan haber üretmekten de çok sayıda davaya konu olduğunu öne sürdü.,

İradeleriyle katılıyorlar
Klinik ilaç deneylerinin sadece Sağlık Bakanlığı değil, bağımsız etik kurullar FDA, (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi), EMA (Avrupa İlaç Ajansı) tarafından da denetlendiğini anlatan Akdağ, Türkiye?deki klinik araştırmalarla ilgili faaliyette bulunan sözleşmeli araştırma kuruluşları ve biyoyararlanım/biyoeşdeğerlilik merkezlerinin de bakanlık tarafından denetlendiğini ifade etti.

Sözleşmeli araştırma kuruluşlarının dünyada ilk kez denetleyen ülkenin Türkiye olduğunu belirten Akdağ, bu kapsamda başvuran 12 şirketten 9?una da uygunluk belgesi verildiğini kaydetti.

Gönüllülerin klinik ilaç araştırmalarına maddi teşvik olmaksızın yazılı onay ve kendi iradeleri ile katıldığını kaydeden Akdağ, Faz IV çalışmalar ve gözlemsel ilaç çalışmaları haricinde tüm faz çalışmalarına dahil edilmiş gönüllülerin, destekleyici tarafından da sigortalanmasının zorunlu olduğunu söyledi.
Türkiye?deki klinik araştırmaların bir kısmının gözlemsel olduğunu, normal tedavi planlaması yapılırken gönüllüye hiçbir müdahale yapılmadığını, sadece izlendiğini anlatan Bakan Akdağ, Faz IV çalışmalarında ise sadece Bakanlıktan ruhsat almış ilaçlarla ilgili araştırma yapıldığını, bu ilaçlarda ruhsatta yazan dozun üstüne çıkılamadığını açıkladı.

« GeriKlinik Araştırmalar Derneği © 2006-2017 Bilimsel Bilişim