Klinik Araştırmalar Derneği Basın Bildirisi.. - Klinik Araştırmalar Derneği
   
Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
Klinik Araştırma nedir?
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokömanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

09 Aralık 2010

Klinik Araştırmalar Derneği Basın Bildirisi.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

KLİNİK ARAŞTIRMALAR DERNEĞİ                                                             09.12.2010

 

BASIN DUYURUSU

 

Türkiye’de gelişmesi için ciddi emek harcanan önemli alanlardan birisi olan klinik araştırmalar ile ilgili olarak bir moda-magazin dergisine atfen medyamızda yer alan haberler nedeni ile aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gerekli görülmüştür:

 

1.     Türkiye, klinik araştırmalar ya da gönüllüler üzerinde ilaç denemeleri açısından çok geride kalmış bir ülkedir. Dünyadaki ilaçların yüzde birini (%1) tüketen bir ülke olan Türkiye bu alandaki araştırma geliştirme yatırımının binde birini (%0.1) bile alamamaktadır.

 

2.     Türkiye’nin ilaç araştırmalarında bir üs haline geldiği ve ABD’de yapılamayan çalışmaların Türkiye’ye kaydığı iddiaları tamamen hayal mahsulüdür.  Sayılar yansıtılırken Türkiye’nin nüfusu göz ardı edilmekte ve nüfus başına yapılan çalışma ya da gönüllü sayısı sunulmadığı için sanki çok sayıda gönüllü bu çalışmalarda yer alıyormuş görüntüsü verilmektedir.

 

3.     Avrupa İlaç Ajansı EMA’nın 2010 yılında yayınladığı raporda Avrupa’daki ilaç çalışmalarında Avrupalıların (buraya Türkiye’de dahildir) katkısının az olduğu ve bu çalışmalara katılan hastaların %35’inin Kuzey Amerika’dan (ABD ve Kanada) geldiği vurgulanmaktadır. Dünyadaki tüm çalışmalara bakılırsa Türkiye’den katılan hasta sayısının çok az olduğu ABD’nin resmi klinik araştırma sitesi olan www.clinicaltrials.gov adresinden görülebilir.

 

4.     Yazıda belirtilen çalışma sayıları da aslında Türkiye’nin bu alandaki gerçeğini yansıtmamaktadır. 1993 yılından itibaren toplam 737 adet klinik araştırma yapıldığı ifade edilmektedir. Bu rakam, eğer Türkiye bu alanda iddia edildiği gibi kullanılıyor olsaydı, binlerce olmalıydı.

5.     Haberler bu alandaki yasal düzenlemeleri de göz ardı etmektedir. Klinik çalışma süreci Anayasa’da yer alan hükümler çerçevesinde, Üniversitelerde kurulan etik kurulların desteği ile Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

 

6.     Klinik Araştırmalar ortamı, pek çok konudan farklı olarak Türkiye’de çok donanımlı ve ayakları yere basan bir yapıya sahip olup, süreç boyunca özellikle gönüllülerin sağlığı ve esenliğini en önde tutan mekanizmalara sahiptir.

 

 

7.     Asıl farkında olunması gereken klinik araştırmalara katılmanın bir kabahat değil, hastalar için temel bir hak olduğudur. ABD’de kurulan hasta grupları özellikle kanser ilacı çalışmalarında, kendilerini çalışmaya almayan kurumları şikayet ederek, bu çalışmalarda yer almaya gayret etmektedirler.      

 

Bu konuları düzenleyen en önemli otorite olan Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı son açıklama da konuyu ortaya koyar niteliktedir.

 

Derneğimiz, gerek ulusal medyamızda, gerekse yurt dışı medyada yer alan ve içeriği itibarı ile sansasyonel olan ve istismara da uygun olan klinik araştırmalar konusunda ülkemizin hak ettiği yeri alması için toplumumuzun, medyamızın ve sağlık elemanlarımızın farkındalığını arttırma, eğitim ve bilinç düzeylerini yükseltme konusunda çalışmaları yapmaya ve desteklemeye devam edecektir.

 

Saygılarımızla,

 

Klinik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu

« GeriKlinik Araştırmalar Derneği © 2006-2017 Bilimsel Bilişim