Ankara Üniversitesi, Türkiye'nin ilk "hayvan laboratuvarlı radyofarmasotik üretim ve AR-GE" tesisini kurdu.. - Klinik Araştırmalar Derneği
   
Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
Klinik Araştırma nedir?
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokömanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

07 Haziran 2016

Ankara Üniversitesi, Türkiye'nin ilk "hayvan laboratuvarlı radyofarmasotik üretim ve AR-GE" tesisini kurdu.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

Yerli kanser ilacına hazırlık

NTV


Yerli kanser ilacına hazırlık.jpg

Türkiye, yerli ilaç üretiminde önemli bir adım attı. Ankara üniversitesi, radyoaktif madde üretip hayvanlar üzerinde test yapılabilen bir merkez kurdu. Bu, Türkiye için bir ilk, hedef ise yine bir ilki gerçekleştirmek.

İlişkili Haberler

Türkiye, ilk yerli kanser ilacını üretmeye hazırlanıyor. Ankara Üniversitesi, Türkiye'nin ilk "hayvan laboratuvarlı radyofarmasotik üretim ve AR-GE" tesisini, yani radyoaktif ilaç üretip, hayvan deneylerini yapabilecek ilk merkezini kurdu. 

Merkez hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Nükleer Tıp Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Küçük, ?Amacımız yeni radyoaktif maddeleri Türkiye?de üretmek. Bu bir ilk olacak. Çünkü ürettiğiniz bir kimyasalı, hastalıklı dokuda ne kadar tutulduğunu, nasıl tutulduğunu bilmeden insana veremezsiniz? dedi.

Üniversite bu merkezde hem onkolojik ilaçlar üretecek hem de bu ilaçların kanser tedavisinde etkili olup olmadığını hayvanlar üzerinde test edebilecek. 

ANKARA ÜNİVERSİTESİ YERLİ KANSER İLACI ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR

Hayvanların görüntülenmesi için PET BT sistemi kullandıklarını belirten Prof. Küçük, bu testin neden önemli olduğunu şöyle aktardı: 

?Tedavi etkili mi, tümörü küçültüyor mu, yoksa küçültmüyor veya başka yerde mi etkili? Bunların hepsini görmüş ve bu basamaktan sonra da insan çalışmalarına geçmiş olacağız.? 

Üniversitenin hedefi gelecek yıl ilk yerli kanser ilacını üretebilmek.

« GeriKlinik Araştırmalar Derneği © 2006-2017 Bilimsel Bilişim