Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokümanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

01 Şubat 2016

Ar-Ge Merkezlerinde 5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

pdf dosyası için tıklayınız..

Özet

Kuşkusuz ki ülke ekonomilerinin gelişmesinde Ar-Ge faaliyetlerinin payı büyüktür. Bu nite- likteki faaliyetlerin desteklenmesi amacı ile çıkarılan 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile kapsamında Ar-Ge indirimi, Gelir Vergisi stopajı teşviki, sigorta primi desteği, Damga Vergisi istisnası ve Teknogirişim sermayesi desteği teşviğine kadar çeşitli teşvik unsurları getirilmiştir. Kuşkusuz bu teşvik unsurlarının en önemlilerinden birisi Ar-Ge İndirimidir. Bünyesinde Ar-Ge Merkezi bulunan şirketler buralarda gerçekleştirmiş oldukları harcamalar için Ar-Ge indiriminden yararlanma hakkına sahiptir. Bu kapsamda, Ar- Ge Merkezlerinin tanımının yapılması, Ar-Ge faaliyeti ve harcaması sayılan durumların ve indi- rim kapsamındaki harcamaların başlangıç/bitiş tarihlerinin kesin olarak tespit edilmesi önemlidir.

Ayrıca, “ilave vergi indirim hakkı” diye de tanımlayabileceğimiz düzenleme sonucunda 500 ve üzeri tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli çalıştıran Ar-Ge merkezlerinin Ar-Ge harcamala- rında ki artış kadar ilave Ar-Ge indirimi yapılabilecektir. Birden çok Ar-Ge Merkezinin bulunması durumunda toplam çalışan sayısının tespit edilmesi ve harcama tutarında meydana gelen artışın tespit edilmesi ilave Ar-Ge indiriminden doğru bir şekilde yararlanabilmek adına önemlidir. 

« Geri

Klinik Araştırmalar Derneği © 2006-2007 PLEKSUS