Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokümanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

23 Ocak 2015

AİFD'den şeffaflık açıklaması.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

AİFD web sitesinde yayınlanan duyuru şöyle:

Değerli Meslektaşımız,

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) olarak toplumun yaşam kalitesini yükseltmenin ve sağlık sorunlarına çözüm sunmanın güvenle sağlanabileceğine inanıyoruz. kısaca özetleyelim. 

Yeni tedavi yöntemleri keşfetmek ve yenilikçi tedavileri tıbbın hizmetine sunarak hastalara ulaştırmak için yapılan araştırmalar ve eğitimlerde, sağlık çalışanlarının uzmanlıklarına ihtiyaç duyuyor, sağlık meslek mensupları, sağlık kurumları ve organizasyonları ile iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Temel ilkemiz ülkemizde “yenilikçi” ürünlere, teknoloji ve bilgiye erişimi artırmak için güvene dayalı bir ortam oluşturulmasına yönelik çalışarak ülkemiz sağlık sektörüne katkıda bulunmaktır. Kamuoyu, hasta ve hasta yakınlarının güveni için şeffaflık ve etik davranışın önemli olduğuna inanıyoruz.

İlaç sektörü ile sağlık meslek mensupları, sağlık kurum ve organizasyonları arasında gerçekleşen işbirliklerinin şeffaf olarak ortaya koyulmasının kamuoyunda güveni artıracağını düşünüyoruz.

Bu yönde yeni bir adım atıp ilaç sektörü olarak, sağlık meslek mensupları, sağlık kurum ve organizasyonları ile aramızdaki işbirliğini içeren klinik çalışmalar, bilimsel ve eğitsel programların desteklenmesi, konuşma ve danışmanlık ücretleri ve bağışları içeren tüm değer aktarımlarını kamuya açıklama kararı aldık. Bu şeffaflık adımı Avrupa İlaç Endüstrileri ve Birlikleri Federasyonu (EFPIA) üyeleri olan Türkiye, Sırbistan, Ukrayna, Rusya ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanacaktır. Değer aktarımları önceden onam alınarak bir sonraki takvim yılında kamuya açıklanacaktır. İlk açıklama Haziran 2016’da gerçekleştirilecek olup, 2015 yılı değer aktarımlarını kapsayacaktır.

Bu anlamlı etkileşimin, sağlık alanındaki paydaşlarımız ve kamuoyu tarafından iyi anlaşılmasını ve kabul görmesini umarak bu önemli girişimde sizlerin de desteğini bekliyoruz.

Saygılarımızla,

Osman Kara
Genel Sekreter ve Yürütme Kurulu Başkanı


Ayrıntılar için tıklayınız: 

« Geri

Klinik Araştırmalar Derneği © 2006-2007 PLEKSUS