Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokümanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

17 Mayıs 2013

Klinik Araştırmalar Derneği görüşü.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

Sayın İlgililer,

Klinik Araştırmalar Derneği olaral İlaç Teknolojileri Stratejik Yol Haritasını içerik ve kapsam olarak Türkiye açısında çok değerli bulmaktayız. Bu yaklaşım yalnız Türkiye'nin cari açığını kapatmaya olumlu katkıda bulunmakla kalmayacak, aynı zamanda ülkemize AR-GE anlamında sınıf atlatacaktır.

Gerek raporun incelenmesi, gerekse toplantı sırasındaki izlenimlerimize dayanarak raporun kapsamında aşağıdaki konuların vurgulanmasının önemli olduğunu düşünmekteyiz:

Bu stratejileri 2023 vizyonu ile birlikte düşündüğümüzde önümüzde hazırlık yapmak için yeterli bir süre olduğunu düşünmekteyiz. Ancak toplantıda edindiğimiz izlenim ilaç firmalarının bu ürünlerin klinik araştırmalarını hangi merkezlerde yaptıracakları sorusuna verdikleri yanıtın  hem validasyon hemde kalite anlamında hiçbir riske girmeden hepsini yabancı ülkelerde yaptıracakları yönündeydi. Bu yaklaşım firmalar açısından rantabl olsa da, ülkemizdeki klinik araştırma potansiyeli dikkate alındığında Türkiye açısından ciddi bir ekonomik kayıp ve istihdam olanaklarının oluşamaması anlamına gelecektir. Bu nedenle görüşlerimiz aşağıda sunulmaktadır:1. Özellikle biyobenzer ilaçların oluşturulması sürecinde Türkiye'de valide sistemleri kullanan, akreditasyonlu, ICH GCP ile uyumlu Faz I merkezlerinin oluşturulması, bunlar için gerekli altyapı ve personel yatırımlarının yapılması, var olan merkezlerin sertifikasyonu ve gerekiyorsa bunu destekleyecek yeni yasal düzenlemelerin yapılmasıdır. 

2. Bu dönemde Faz çalışmalarına katılacak olan tüm tarafların (ilaç firmaları, klinik araştırma sorumluları, ARGE pesoneli) ilgili uluslararası ve ulusal mevzuatlar konusunda ve de klinik araştırmalarla ilgili diğer tüm eğitim eksikliğinin kapatılması gerekmektedir.

Klinik Araştırmalar Derneği olarak bu konudaki eğitim süreçlerinde ilgili taraflarla ortak çalışmalar yaparak bu eğitim süreçlerinde aktif olarak yer almayı istemektedir. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiririz.

Saygılarımızla,

« Geri

Klinik Araştırmalar Derneği © 2006-2007 PLEKSUS